Usługi

Jak zostać skrybą, czyli o transkrypcjach tekstów

Czym jest transkrypcja?

Transkrypcja to jak każdy wie „proces syntezy RNA na matrycy DNA przez różne polimerazy RNA”. Tak przynajmniej podpowiada mój Google w pierwszym wyniku 🙂

W potocznym rozumieniu transkrypcja jednak to po prostu przepisywanie tekstu, jeszcze do niedawna ściśle związane z maszynopisaniem, czyli pisaniem na maszynie. Jak łatwo się domyślić robiła to… maszynistka. Nie mylić z maszynistą („mechanik prowadzący lokomotywę”). Maszynopisanie polegać mogło na przepisywaniu już istniejących dokumentów: napisanych ręcznie lub na maszynie (wszak onegdaj nie było łatwych sposobów na kopiowanie, a firma Xerox pierwszą „współczesną” kopiarkę przedstawiła dopiero w późnych latach 50-tych). Maszynopisanie mogły być też pisaniem ze słuchu, np: dyktowanie listów, pism,  czy zapisywaniem przebiegu urzędowego posiedzenia czy rozprawy sądowej. Chociaż tutaj wchodzimy już w tematy stenografii i stenotypii….

Kto potrzebuje transkrypcji?

Potencjalnie każdy, kto ma informację na nieedytowalnym cyfrowo nośniku. Takim nośnikiem może być plik .mp3 z transmisją podcastu, stara taśma magnetofonowa z historycznym wywiadem, wydrukowana książka, która nie ma wersji cyfrowej lub odręczne notatki z ważnego spotkania. W każdej z tych sytuacji zasadna może być transkrypcja, czyli przeniesienie informacji na edytowalny plik cyfrowy. Taki, który będzie można wielokrotnie powielać, zmieniać, edytować, upiększać, ciąć, uzupełniać – generalnie robić wszystko co tylko autorowi może przyjść do głowy.

Ile kosztuje transkrypcja?

Koszt transkrypcji zależy przede wszystkim od jej pracochłonności.

Wyobraź sobie, że masz komfortowe stanowisko pracy (a my mamy :)) dwa monitory obok siebie i Twoim zadaniem jest przepisać tekst w języku polskim z zeskanowanego pliku pdf do worda. Prawda, że to dość komfortowy tryb pracy? Oczywiście pomijają archaiczność przykładu – w dzisiejszych czasach dobrej jakości skanów nikt nie przepisuje, co najwyżej koryguje – bo zamianą obrazu na tekst zajmują się algorytmy komputera w trakcie skanowanie, lub wręcz telefonu, gdy robimy zdjęcie…

Jednak teraz niech przed Twoimi oczami pojawi się taka oto scenka: dostarczono Ci rękopis, w języku angielskim, i Twoim zadaniem jest jego przepisanie. Intuicja podpowiada Ci, że zajmie to trochę więcej czasu niż w pierwszym przykładzie? Prawdopodobnie masz całkiem rozsądną intuicję 🙂

Podsumowując: każdy czynnik, który utrudnia i spowalnia samą pracę przepisywania, wpływa na wyższą cenę tej pracy. Przepisywanie z fizycznej książki będzie nieco mniej wygodne niż przepisywanie z pliku pdf – ponieważ tę książkę trzeba ustawić i zablokować w odpowiedniej pozycji, przewracać strony itp. Choć zazwyczaj osoby zajmujące się transkrypcją nie robią tutaj rozróżnienia między nośnikiem cyfrowym (wyświetlanym na ekranie) a drukowanym (książka, gazeta itp.), ponieważ różnice w szybkości i wygodzie pisania są minimalne. Zupełnie inaczej będzie z przywołanym wcześniej rękopisem, którego odcyfrowywanie angażuje dużo bardziej, a tym samym wpływa na dużo wolniejsze czytanie tekstu, a tym samym na wolniejsze jego wprowadzanie.

Ile czasu zajmuje transkrypcja?

No właśnie, jak szybko da się wprowadzać tekst na komputerze? Szybciej niż Wam się wydaje. Najlepsi robią to w tempie 1000 znaków na minutę. To szybciej niż prędkość mówienia! A przypominam, że mówimy tu o pisaniu tradycyjnym, a nie stenografii/stenopisaniu, a więc korzystaniu ze „sztucznych” skrótów i uproszczeń języka.

Nasze asystentki potrzebują mniej niż 5 minut na przepisanie znormalizowanej strony maszynopisu (1800 znaków ze spacjami). To oznacza ponad 400 znaków na minutę. To bardzo szybko. Zdecydowanie szybciej niż robi to przeciętny człowiek, który osiąga około dwukrotnie niższą prędkość pisania. To więcej niż Kałasznikow – który strzela z prędkością ok. 250 strzałów na minutę.

Ale i tak ciężko jest dobić do poziomu czytania – tradycyjnego, nie szybkiego! Odbywa się ono w tempie ponad 1200 znaków na minutę!

Jeśli chcesz sprawdzić jak szybko piszesz – zajrzyj do tego testu, który pomoże Ci oszacować prędkość Twojego pisania na klawiaturze komputerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *